روتر هوآوی (Huawei Routers)

با تکیه بر بیش از یک دهه تولید دانش و تجربه در مخابرات، ارتباطات داده و شبکه های سیمی و وایرلس، نسل جدید روترهای AR G3 هوآوی با در نظر گرفتن نیازهای منحصر به فرد سازمان ها، طراحی شده اند. جای تعجب نیست که بنابر گزارش IDC، هوآوی با داشتن بیش از ۱۶ درصد از سهم بازار جهانی روترها، پس از سیسکو به دومین پیشرو در بازار در سال ۲۰۱۶ تبدیل شده است و اکنون چند سالی است رتبه دوم بازار را به خود اختصاص داده است. در لایه هسته، این موفقیت چشمگیرتر بوده و روترهای هوآوی چند سالی است رتبه اوّل سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده اند، به نحوی که بیش از یک سوم از ترافیک جهانی اینترنت توسط روترهای هوآوی مسیریابی می شود.

روترهای سازمانی سری AR G3 هوآوی، نسل جدید روترهای اختصاص داده شده به مشتریان سازمانی هستند. بر اساس سیستم عامل و پلت فرم مسیریابی چند منظوره اختصاصی هوآوی (VRP)، سری روترهای همه کاره AR G3 با ادغام مسیریابی، سوئیچینگ، 3G/LTE، WLAN، تلفن تحت شبکه و عملکردهای امنیتی با یک معماری پردازنده چند هسته ای همراه با یک زیر ساخت سوئیچینگ غیر مسدودگر، یک دستگاه منحصر به فرد را ایجاد کرده است.

ترکیب این ویژگی ها باعث رسیدن به عملکردی پیشرو در صنعت و قابلیت توسعه و رفع نیازهای مشتری با ارائه یک راهکار قوی، قابل اعتماد و انعطاف پذیر برای پیاده سازی شبکه در سطح سازمانی، شده است. با توجه به پایبندی دقیق به استانداردهای صنعت، روترهای سری AR G3، به سادگی با شبکه های موجود قابل ادغام هستند تا بتوانند به پیاده سازی شبکه های چند کاره شتاب دهند و نیز سرمایه گذاری های انجام شده در زیر ساخت شبکه موجود را حفظ کنند.

سری های 1200/2200/3200 روترهای AR G3، ماژولهای مختلف از جمله کارت های رابط ایترنت، کارت های رابط E1/T1/PRI/VE1/VT1، کارت های رابط سنکرون و آسنکرون، کارت های رابط ADSL2+/G.SHDSL/VDSL2، کارت های تلفن FXS/FXO، کارت های رابط ISDN، کارت های رابط EPON و GPON و کارت های رابط 3G و LTE را پشتیبانی می کنند.

بر اساس نوع ماژول، این کارت ها به کارت های رابط هوشمند SICs) SICها با عرض دو برابر (WSICs)) و  SICها با ارتفاع دو برابر (XSICs -  در سری 1200 پشتیبانی نمی شوند)، تقسیم بندی می شوند.

مزایای اصلی روتر هواوی:

 • کاربرد در یک پکیج، کاهش هزینه مالکیت (TCO)
 • دسترسی انعطاف پذیر با پشتیبانی از دو حالت بی سیم و وایرلس
 • خدمات همگرا با دیتا، تلفن، امنیت و شتاب دهنده WAN به صورت یکپارچه در یک دستگاه
 • تجربه بهتر، تداوم کسب و کار
 • عملکرد پیشرو در صنعت، معماری آماده برای فناوری ابری، با توان عملیاتی غیر مسدودگر، QoS سخت افزاری و خدمات رمزنگاری IPSec
 • قابلیت اطمینان خدمات و ثبات شبکه با بردهای قابل تعویض سریع و بازیابی خطا در کمتر از ۵۰ میلی ثانیه
 • پلت فرم همکاری، کاربری های متناسب با نیاز
 • خدمات سفارشی سازی شده با استفاده از OPS (پلت فرم باز خدمات) با لینوکس/ویندوز/VM
 • مدیریت آسان شبکه با استفاده از MIB های استاندارد، روی پلت فرم VRP هوآوی، قابل فراخوانی توسط نرم افزارهای SNMP

 

کاربری های عمومی روتر هواوی:

 • درگاه صوتی (Voice Gateway)
 • خطوط پهن باند یا استیجاری
 • پشتیبان شبکه وایرلس 3G/LTE
 • دسترسی GE
 • پلت فرم خدمت ارزش افزوده

تصویر زیر سری روترهای AR G3 متداولتر هوآوی را تشریح کرده است:

روترهای سری AR G3 شرکت هوآوی

 

همچنین تصویر زیر روترهای معادل شرکت هوآوی را برای رده های مختلف روتر سیسکو  نشان می دهد:

مقایسه روترهای هوآوی و سیسکو

 

سری‌های AR120/AR150/AR160/AR200/AR600 روتر هوآوی:

سری های AR120، AR150، AR160، AR200 و AR600 روتر هوآوی دسترسی رابط با پیکربندی ثابت (غیر ماژولار) هستند که قابلیت مسیریابی و سوئیچینگ را برای دفاتر شعب و کسب و کارهای کوچک ارائه می کنند. نصب و راه اندازی آسان، بدون سر و صدا بودن و عملیات بدون فن، آن ها را برای استفاده در محیط های اداری معمول مناسب می کند.

این روترهای هواوی چهار تا هشت پورت ایترنت 100/10 (FE) یا ایترنت گیگابیت (GE) و دو پورت آپلینک برای تعادل بار و حفاظت از لینک، دارند؛ ظرفیت کل آنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه است. از دیگر ویژگی های این روترها می توان به پشتیبانی عالی صوتی (تلفن) و داده از جمله دسترسی وایرلس، اشاره کرد.

ویژگی های امنیتی قوی این سری از روترهای هواوی شامل فایروال تعبیه شده درون آن ها، طیف گسترده ای از گزینه های VPN و مکانیزم های احراز هویت جامع و دفاعی می‌باشد.

برخی از ویژگی های جذاب این روترها شامل موارد زیر هستند:

 • پردازشگر دو هسته ای که سطوح کنترل و داده را جدا می کند و ارائه کننده عملکرد بالا، سوئیچینگ غیر مسدودگر و فرواردینگ در یک دستگاه  کوچک نسبت به رقبا است.
 • ارتباطات سیمی و وایرلس را بر اساس سیستم عامل VRP هوآوی پشتیبانی می کند.
 • راه اندازی سریع و سیستم خنک کننده بدون فن برای عملیات بی سر و صدا باعث می شود مکان اضافی برای یک شبکه سریع و آسان وجود داشته باشد و کاهش هزینه ها و به حداکثر رساندن بازدهی سرمایه (ROI) ایجاد شود.
 • پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) در مدل های صوتی که قابلیت انتقال صدا را با اطمینان بالا در سراسر شبکه IP فراهم می کند.

برای آشنایی بیشتر با مدل‌های سری AR120، AR150، AR160، AR200 و AR600 روتر هوآوی می‌توانید به این قسمت مراجعه فرمایید: اطلاعات تکمیلی در سایت هوآوی

روترهای سازمانی سری AR1200 هوآوی:

این مدل‌ها از روترهوآوی سوئیچینگ و مسیریابی یکپارچه را برای ارتباطات صوتی، داده و وایرلس در سازمان های کوچک یا دفاتر شعبه های سازمان های بزرگ فراهم می کند و از  3G، WLAN و LTE ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

معماری غیر مسدودگر AR1200 و پردازنده چند هسته ای، پهنای باند انعطاف پذیری را برای ترافیک صوت و داده فراهم می کند و از رابط های سیمی و فیبر نوری، با عملکرد WAN بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

ویژگی های جامع امنیتی، تشخیص نقایص و تعویض پویای قطعات (hot-swapping)، از ایجاد ارتباطات ایمن، بی خطر و مقیاس پذیر اطمینان حاصل می کند.

برخی مدل ها Power over Ethernet (PoE) را روی رابط های ایترنت 100M/1G ثابت فراهم می کند.

سری های AR1220 روتر هوآوی با سرور Lync مایکروسافت منطبق شده است و می تواند به صورت یکپارچه با راهکارهای ارتباطی یکپارچه مایکروسافت ادغام شود.

برای آشنایی بیشتر با مدل‌های سری AR1200 روتر هوآوی می‌توانید به این قسمت مراجعه فرمایید: اطلاعات تکمیلی درباره‌ی روترهای سری AR1200

 

ساخت شبکه سازمانی مقیاس پذیر با سری روترهای مسیریابی و تجمیعی AR1200 هوآوی:

نظارت بر شبکه در سطح خدمات و تعویض سریع و پویا که تشخیص سریع نقایص و پشتیبان گیری را ارائه می کند.

ویژگی های امنیتی جامع شامل فایروال تعبیه شده در داخل، احراز هویت با استفاده از MAC و احراز هویت آدرس 802.1x. پشتیبانی از سیستم VPN که شامل IPSec VPN، EVPN، VPN هوشمند، DSVPN و A2A VPN می شود.

ارتباطات بومی NGN/IMS/PBX و BPX، سرور و درگاه های SIP  را پشتیبانی کرده خدمات تلفنی IP با کیفیت بالا را ارائه می کند.

کیفیت تجربه (QoE) هوآوی، کیفیت صدا را بصورت آنلاین نظارت می کند و مدیریت بافر jitter به صورت پویا، لغو اکو و جبران خسارت از دست دادن داده برای حفظ ارتباطات صوتی با کیفیت بالا را انجام می دهد.

از AC های وایرلس سرعت بالا و حالت های چندگانه 3G/LTE به صورت هم زمان برای ارتباطات یکپارچه سیمی و وایرلس صدا پشتیبانی می کند.

روترهای سازمانی سری AR2200 هوآوی:

با عملکردی پیشرو در صنعت، روترهای سازمانی سری AR2200 هوآوی، ارتباطات صوتی و داده را به صورت یکپارچه، امن و مقیاس پذیر برای دفاتر مرکزی شرکت های متوسط و دفاتر شعب سازمان های بزرگ فراهم می کند. مسیریابی و سوئیچینگ با عملکرد خدمات WAN با سرعت ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه تا ۴.۵ گیگابیت بر ثانیه به منظور کاهش TCO، در یک دستگاه واحد ادغام شده است.

پشتیبانی WLAN بومی در ترکیب با معماری سوئیچینگ غیر مسدودگر، ارتباطات چند رسانه ای انعطاف پذیری را با ویژگی های امنیتی جامع از جمله فایروال تعبیه شده در داخل و مکانیزم های مستمر به روز شده برای دفاع در برابر حملات مخرب فراهم می کند.

برخی ویژگی های جذاب این روترهوآوی (روتر AR2200 هوآوی) شامل موارد زیر است:

 • تمام ویژگی های AR1220 را دارد، به اضافه:
 • ارتباطات صوتی واضح و شفاف که توسط BPX تعبیه شده در آن، سرور SIP و امکانات درگاه SIP تضمین می شوند؛ رابط ها برای اتصال به پایانه های شخص ثالث NGN/IMS/PBX ارائه شده اند.
 • به منظور افزایش انعطاف پذیری، واحدهای سوئیچینگ روتر (SRUs) روی بوردهای کنترلر اصلی سری AR2240 قابل پیکربندی و ارتقاء هستند.
 • تشخیص اشکالات میلی ثانیه ای و پشتیبان گیری لینک، در دسترس بودن بالا را تضمین می کند؛ ماژولهای همگی قابل تعویض آنلاین (hot-swappable)، بدون ایجاد اختلال در خدمات هستند.
 • ارائه حالت های متعدد 3G/LTE؛ که از AC های وایرلس با سرعت بالا و AP های چندگانه پشتیبانی می کند و دسترسی سیمی و وایرلس را یکپارچه می سازد.

برای آشنایی بیشتر با مدل‌های سری AR2200 روتر هوآوی می‌توانید به این قسمت مراجعه فرمایید: اطلاعات تکمیلی درباره‌ی روترهای AR2200

روترهای سازمانی سری AR3200 هوآوی:

روترهای AR3200 هوآوی، روترهایی با عملکرد بالا و دسترسی مقیاس پذیر هستند که ارائه دهنده سوئیچینگ یکپارچه و مسیریابی برای TCO پایین، با مدیریت جامع و ویژگی های امنیتی برای شبکه های سازمانی در مقیاس بزرگ و خدمات WAN با عملکرد ۱ گیگابیت بر ثانیه تا ۵.۵ گیگابیت بر ثانیه هستند.

معماری غیر مسدودگر با بوردهای کنترلر و فرواردینگ دوگانه، دسترسی انعطاف پذیری را برای صوت، داده و ارتباطات چند رسانه ای ارائه می دهد. تشخیص اشکالات در مدت چند میلی ثانیه و پشتیبان گیری لینک پویا، امکان ارائه خدمات اضطراری را تضمین نموده و ماژولهای با قابلیت تعویض آنلاین (hot-swappable)، اجازه ارتقاء بدون تأثیر بر کاربران را فراهم می کند.

پشتیبانی پلت فرم خدمات باز (OSP) سازگاری با محصولات ثالث، حفاظت از سرمایه گذاری های موجود و بهبود بیشتر ROI را تضمین می کند.

سری AR3200 از همان ماژولهای رابط اختیاری سری AR2200 پشتیبانی می کند و واحدهای سوئیچینگ روتر (SRUs) استفاده شده در بوردهای کنترلر اصلی AR3260 برای افزایش انعطاف پذیری، قابل پیکربندی و ارتقاء هستند.

برای شبکه های سازمانی در مقیاس بزرگ، به روترهای سری AR3200 هوآوی با طراحی سخت افزار افزونه (Redundant) و کارت های قابل تعویض آنلاین (hot-swappable) برای دسترسی بی خطر، ایمن و انعطاف پذیر اعتماد کنید.

برای آشنایی بیشتر با مدل‌های سری AR3200 روتر هوآوی می‌توانید به این قسمت مراجعه فرمایید: اطلاعات تکمیلی درباره‌ی روترهای AR3200

سوئیچ / روترهای صنعتی و IoT هوآوی:

این سری از روتر و سوئیچ های صنعتی هوآوی به عنوان درگاه IoT یا اینترنت اشیاء (IoT Gateway) و همچنین برای ارائه دسترسی فوق العاده بالا در شرایط عملیاتی سخت مناسب برای سیستم های کنترل ماموریت های بحرانی و سیستم های اتوماسیون در صنایع نیرو، حمل و نقل، خدمات موبایل و همچنین نظارت تصویری، امنیت ملی و زیر ساخت های شبکه ای شهر امن طراحی شده اند.

تصویر زیر سری روتر و سوئیچهای صنعتی و IoT هوآوی را تشریح کرده است:

سری روتر و سوئیچهای صنعتی هوآوی

 

سوئیچ / روترهای صنعتی سری AR550:

ماژولار بودن، قدرت تحمل خطا در منبع تغذیه، و پردازش ارتباطات افزونه (Redundant) این روترها با استانداردهای صنعت نیرو و انتقال مطابق بوده و امکان انتقال با ثبات، قابل اطمینان و پایدار داده ها را فراهم می کند. سیستم AR550 ضد گرد و غبار است که شامل ویژگی های ضد لرزش و ضد تابش الکترومغناطیسی نیز می شود که در طیف گسترده ای از دما و رطوبت، عملکرد مناسبی دارد.

روترهای سری AR550 را برای کاربری های شبکه صنعتی که نیازمند میزان دسترسی بالا و زمان تاخیر کم در شرایط عملیاتی سخت است، انتخاب کنید:

 • طراحی ماژول تغذیه اضافی تضمین کننده عملکرد مستمر و مناسب است حتی زمانی که یکی از ماژول های تغذیه معیوب باشد که این امر سبب بهبود قابلیت اطمینان شبکه می شود.
 • حفاظت ایترنت هوشمند (SEP) امکان حفاظت سریع از سوئیچینگ لینک را فراهم می کند.
 • از پورتهای مسی و نوری  (SFP) با چگالی بالا تا 8 پورت GE و 24 پورت FE  پشتیبانی می کند.
 • پشتیبانی از VPN رمز گذاری داده ها برای امنیت داده ها
 • مطابقت با استانداردهای سخت گیرانه زیست محیطی برای پست های ترانسفورماتور:  IEC61850-3و IEEE1613
 • مطابقت با استانداردهای انتقال EN50121، EN50155 و IEC61373

برای آشنایی بیشتر با مدل‌های سری AR550 روتر هوآوی می‌توانید به این قسمت مراجعه فرمایید: اطلاعات تکمیلی درباره‌ی روترهای سازمانی AR550